Drabina sensoryczna

dzikajablon542

Najlepsze ćwiczenia na dotyk to od narodzin dłonie mamy i taty. Ulubiona, porządna porcja pieszczot, poranna lub wieczorna, stawiająca na nogi lub wyciszająca do snu. Spacer za rękę w kroplach słońca. I te wszystkie skradzione buziaki, muśnięcia przelotne w ciągu dnia… I jeszcze zabawa w doktora, którego ręce leczą (gdy Milo masuje mi zmęczone plecy, a ja jej nogi czasem pulsujące bólem). Wygłupy. Masowanki, masażyki. Wyciskanki. Nacieranki. Zabawa w człapanie, gdy nie tylko duże i małe stópki, ale oba ciała przylegają do siebie, by powędrować kawałek razem w jednym rytmie… człapu-człap, człapu-człap… Topowe pozycje w naszej karcie dań: szczypki, drapki, gryzki, głaski, pstryczki. Doprawione piskiem, wiskiem i szalonym śmiechem :)

Uwielbiamy zabawy sensoryczne, a szczególnie rozwijamy dłonie. Stopy trochę zaniedbane (choć w wakacje nie brakowało im bosego doświadczania świata), otrzymały pewnego dnia wspaniałą dawkę dotyku i wrażeń…

Zabawiliśmy się w ogrodzie starą metalową drabiną. Rzucona w trawę, podzieliła teren na równe fragmenty. Namówiłam Milo, aby wypełniła każdą „kieszonkę” znaleziskami z ogrodu. Najpierw więc popracowały ręce, by chwilę później abdykować w tej zabawie i oddać przywództwo stopom. Zebrałyśmy i podotykałyśmy gałązki tui, kamyki, jabłka, piasek, liście i patyki. Nogi same wskoczyły do drabiny. A potem… potem to była poezja i widowisko… Cała rodzina się wciągnęła – w końcu każdy chciał dla siebie odrobinę przyjemności :) Sama przeszłam sensoryczny tor doznań kilka razy, a Milo przebiegała drabinę, to znów zastygała, aby doświadczać, dziesiątki razy. Jak w transie!

dzikajablon527

dzikajablon528

dzikajablon529

dzikajablon529b

dzikajablon530

Absolutnie oczarowana i przepełniona wrażeniami, Milo układała wiersze i piosenki. Szczególnie upodobała sobie przymiotniki, którymi starała się opisać całe spektrum doznań i impulsów, które płynęły do niej bezpośrednio z ziemi. Gdy ja już podziwiałam tę scenę z daleka, długo jeszcze dobiegały mnie w kółko te same recytacje: miękkie, twarde, delikatne, mokre (kamyki polewała wodą), suche, trzeszczące, kłujące, wygodne, milutkie, mięciuśkie… Wiem, to było szczęście, niczym niezmącone przeżywanie świata! Tu i teraz.

dzikajablon534b

dzikajablon532

dzikajablon533

dzikajablon533b

dzikajablon540

dzikajablon534

dzikajablon535b

dzikajablon542b

Na koniec coś dla rąk, a jednak :)

Lodowy skarb

dzikajablon427

Pół kilo mąki

dzikajablon187

Zielarka

dzikajablon430

Błotnicy

dzikajablon403

Poranek sensoryczny

dzikajablon278

Literomania

dzikajablon187b

Domek Małej Mamy

dzikajablon216

Konstrukcja w procesie

dzikajablon78

Wpis dotyczący dotyku to druga odsłona projektu Zmysłowe Piątki, o którym można i warto poczytać na blogu Projekt: Człowiek, a także zapoznać się z propozycjami zabaw przedstawionymi przez inne mamy. Zapraszam!

Poprzedni wpis z cyklu Zmysłowe Piątki:

Ścieżka Równowagi – zmysł równowagi

Reklama

19 myśli w temacie “Drabina sensoryczna

 1. Agnieszka 6 września, 2013 / 8:00 am

  Cudownie! Naturalnie! Aż miło na zdjęciach oko zawiesić… P.S. Ja osobiście na jabłkach nie odważyłabym się stanąć, pewno popękałyby pod moją ciężkością jak bańki mydlane :), dla dzieciaków jednak pomysł bomba! Pozdrawiam

  • dzikajablon 6 września, 2013 / 8:09 am

   Haha, ja trochę udawałam, że na jabłkach staję, żeby córka ucieszyła się, że z nią robię całą drabinę, ale kombinowałam, żeby nie zmiażdżyć owoców :))

 2. Czaki 6 września, 2013 / 2:55 pm

  Swietny pomysł z tą drabiną, a jak to malowniczo wygląda:)

  • dzikajablon 6 września, 2013 / 4:31 pm

   I jakie przyjemne wrażenia :) Można zrobić wersję domową, może z płytkimi pudełkami wypełnionymi dobrodziejstwem z domu? Pewnie spróbujemy jeszcze, bo ogród już poza zasięgiem niestety. Pozdrawiam!

 3. Iza 6 września, 2013 / 6:30 pm

  Naturalna „Drabina Jakubowa” :)
  Musimy wypróbować.
  Pozdrawiamy!

  • dzikajablon 6 września, 2013 / 7:33 pm

   Zapętlony bieg w kółko wiele razy, ale do nieba przyjemności na pewno na chwilę doprowadzi niejedną stopę :)

 4. KajkaRoo 7 września, 2013 / 8:59 am

  Już jak zobaczyłam pierwsze zdjęcie to wiedziałam że mi się baaardzo spodoba. Cudownie napisane bo to te muśnięcia sa najważniejsze a nie cała reszta zabaw :)
  Pozdrawiam

  PS Zdjęcia są świetne

 5. bambaribambam 7 września, 2013 / 7:19 pm

  Drabina bardzo mi się podoba. Och i ta natura! Piękne. Ale przyznam się, że na jabłkach wolałabym chyba rozwijać zmysł smaku;-)

  • dzikajablon 7 września, 2013 / 7:45 pm

   Tak, schrupać je to zdecydowanie bardziej naturalny impuls :)

 6. myszkaagata 17 czerwca, 2014 / 9:00 pm

  Reblogged this on Myszka Agata and commented:
  Super pomysł na wakacyjne wykorzystanie drabiny w ogrodzie z Dzikiej Jabłoni.

  • dzikajablon 18 czerwca, 2014 / 7:41 pm

   W tym roku chyba wrócimy znów do naszej drabiny :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s