Ściana muzyczna

dzikajablon583

Znowu piątek! Kolejna odsłona projektu Zmysłowe Piątki autorki bloga Projekt: Człowiek współtworzonego przez kilkanaście blogujących mam ;) Dziś o tym jak tworzyć warunki, w których zmysł słuchu reaguje na dźwiękowe bogactwo. Można równie dobrze udać się na spacer po mieście, które też rozbrzmiewa całą gamą specyficznych dźwięków.  Jednak w ciszy „peryferii”, przerywanej co godzinę biciem dzwonu, otulonej w ćwierkanie, krakanie, klekot i inne ptasie pieśni, zdecydowaliśmy się na muzykowanie w ogrodzie.

Letnie reminiscencje: napowietrzna orkiestra, plenerowa ściana muzyczna, jam session pod chmurką, wariacja symfoniczna, koncert rodzinny… Albo tak: kociokwik, kakofonia, szczęk, zgrzyt, szept, chrzęst, jęk, szur, gwizd, brum, szelest, rap, stukot, pęd! Sam Witold Lutosławski uśmiechnąłby się ze zrozumieniem, słysząc taki eksperyment :)

Pomysł na ścianę muzyczną chodził za mną od dawna, niezbędne były jednak maksymalnie sprzyjające warunki (blok pełen mieszkań nie jest niestety przyjazną przestrzenią w wypadku poważniejszego muzycznego szaleństwa). Idealny do zbudowania naszego warsztatu okazał się wakacyjny dom z ogrodem. Najpierw odbyło się gromadzenie materiałów (mania grzebania i poszukiwanie inspiracji w zapomnianych rejonach), następnie zaawansowane testy dźwiękowe (jak powierzchnia, struktura, faktura, gabaryty i sposób używania wybranego obiektu generuje różnorodne dźwięki), a po przetworzeniu przez aparat słuchu masy informacji – konstruowanie. Na koniec zaproszenie do współtworzenia zespołu i snucie planów popołudniowego turnee…

dzikajablon583a

dzikajablon583b

dzikajablon583c

dzikajablon583e

dzikajablon583f

dzikajablon583d

dzikajablon583g

dzikajablon583h

dzikajablon583i

dzikajablon583j

dzikajablon583l

dzikajablon583k

dzikajablon583m

Co mnie urzeka w tej zabawie to fascynujące połączenie możliwości obcowania z różnymi – stwarzanymi przez siebie – dźwiękami ze swobodą wyboru narzędzi, a wszystko to dzieje się w warunkach świetnie nadających się do doświadczania. Przez ułamek wakacji przy muzycznej ścianie pojawiali się twórcy w różnym wieku i każdy odnajdował się w przestrzeni eksperymentu na swój sposób i na miarę swoich możliwości. Dzieci płynnie przechodziły z roli kompozytora do roli wykonawcy, dyrygenta czy gwiazdy rockowej. Świadomość sprawczości malująca się na twarzach najmłodszych muzyków gratis :)

dzikajablon583o

 

Działaliśmy sobie na Podlasiu, a okazało się, że w dalekiej Australii też powstają improwizowane warsztaty muzyczne „z niczego”. Koniecznie zajrzyjcie na stronę Let the Children Play po jeszcze więcej odjazdowych pomysłów muzycznych. Genialne inspiracje :)

Reklama

19 myśli w temacie “Ściana muzyczna

 1. Ewa 20 września, 2013 / 7:14 am

  Pięknie Wam wyszło, tylko sobie mogę wyobrazić muzykę, ale skoro działa na wyobraźnię to już dzieło sztuki:-) pozdrawiam serdecznie

  • dzikajablon 20 września, 2013 / 8:17 am

   Lato do mnie wróciło na chwilę, gdy sobie to wszystko przypomniałam :)

 2. Agnieszka 20 września, 2013 / 7:23 am

  Cudownie! Co za pomysł! Jak patrzę na zdjęcia, to dosłownie wydaje mi się, że słyszę waszą symfonię :)

  • dzikajablon 20 września, 2013 / 8:20 am

   Już samo poszukiwanie przedmiotów do robienia dźwięków było fajne, a wspólne muzykowanie jeszcze lepsze. Sąsiedzi i ptactwo – wyrozumiali :)

 3. Iza 20 września, 2013 / 9:28 am

  Muzyczna awangarda :)
  Piękne!

 4. Buba 20 września, 2013 / 10:52 am

  CUDOwa ściana! Tez chcę!!! :-)

  • dzikajablon 20 września, 2013 / 3:59 pm

   Chętnie zabrałabym ją do bloku, ale zaraz ktoś w kaloryfer stuknie z nerwem ;-)

 5. KajkaRoo 20 września, 2013 / 6:51 pm

  To jest po prostu GENIALNE!!! Patrze i nie mogę się napatrzeć.
  Buziaki dziewczyny

  • dzikajablon 21 września, 2013 / 8:16 pm

   Dziękujemy :) Stary dom ze strychem i ogrodem sam się o to prosił – tyle inspiracji do wykorzystania!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s