Ryby mają głos / Dziecko na warsztat

dzikajablon584-01

W ramach nowego projektu blogowego Dziecko na warsztat zainicjowanego na blogu Projekt Londyn 2014 rozpoczynamy cykl warsztatów edukacyjnych. We wrześniu przyglądamy się przyrodzie. W naszym przypadku inspiracją i motorem działań była książka Błękitna planeta. Historia naturalna oceanów (wyd. BBC i Muza są, 2001). Kiedyś ja ją bardzo polubiłam, a teraz sięgnęła po nią moja córka :) Motywem przewodnim planowanych warsztatów stała się kolorowa rafa koralowa, a chwilę potem głębina i mroki oceanów. Pomysłów na zabawę było tak wiele, że z konieczności zrobiłyśmy kilka mini-warsztatów.  Oto poszczególne części naszego warsztatu przyrodniczego Ryby mają głos!

dzikajablon584

Jak rybę zbudowano

Puzzle z tektury zapoznaje dziecko z zewnętrzną i wewnętrzną budową ryby. Na przykładzie jednej pokazujemy i nazywamy podstawy: głowa, tułów, ogon, płetwa (grzbietowa, brzuszna, piersiowa) oraz łuski, oko, otwór gębowy i nosowy (tu już miałam wątpliwości czy nie za poważnie jak dla czterolatka). Z młodszymi można bawić się w pokazywanie nawet na własnych ciałach gdzie ryba ma płetwy, etc. Same układanki są proste – każda składa się z 4 części. Druga z kolei odsłania wnętrze ryby. Pokazujemy kręgosłup i ości, serce, wątrobę, nerki, żołądek, jelita, skrzela, pęcherz pławny, a przy tym opowiadamy w prosty sposób o oddychaniu w wodzie, poruszaniu się przy pomocy płetw, porównujemy życie ryby w wodzie z życiem człowieka na lądzie.

Materiały: tektura, mazaki, kredki, długopis, nożyczki, nożyk do cięcia, tablica poglądowa z budową ryby (np. z internetu) do przerysowania na tekturze
Słownictwo i pojęcia: budowa zewnętrzna i wewnętrzna ryby, oddychanie, pływanie w wodzie
Wiek: 3-4 lata (z możliwością stopniowania złożoności informacji)
Wykonanie: inspiracja – oglądanie obrazków w książce lub w internecie, potem rozmowa wciągająca malucha w temat. Następnie dziecko pomaga w przygotowaniu układanki, np. koloruje ryby (ćwiczy sprawność rąk, koncentrację, koordynację wzrokowo-ruchową).

Przebieg
Rozmowa o budowie ryby przebiegła dość luźno. Milo chętnie przygotowywała układanki, ale wymiękła przy łuskach i od tego momentu kończyłam pracę sama. Uaktywniła się na powrót przy układaniu ryb w całość, choć moim zdaniem puzzle okazały się oczywiście zbyt łatwe jak dla niej. Wartością była jednak własnoręczna robota i zabawa. Z pewnością można kupić gotowe układanki. Ja mam jednak osobistą misję przekonywania dziecka, że warto i fajnie jest robić rzeczy samemu :)

dzikajablon584a

dzikajablon584b

Wędrówka ryby w przestworzach pokoju dziecinnego

dzikajablon584c

dzikajablon584d

dzikajablon584f

dzikajablon584g

Galeria ryb głębinowych

Ten mini-warsztat nie był planowany. Po prostu wyszłam na chwilę do kuchni, a po powrocie znalazłam się w galerii ryb głębinowych. Wątek głębiny i strefy mroku, zamieszkiwanej przez „straszne ryby” wytwarzające własne źródła światła, aby zwabić ofiarę w ciemnościach bardzo Milo poruszył i zafascynował. Nie przestraszyła się nawet najbardziej „hardcorowych” wizerunków, oglądając rozwarte, najeżone zębiskami paszcze diabłów morskich tuż przed zaśnięciem. Właściwie nie jest to typowy warsztat, a prezentacja rezultatów wyżej wspomnianej fascynacji – w postaci galerii prac. Co dziecko ujrzało, zapragnęło narysować!

Wspomnę tylko o tym, że w temacie oceanu i życia oceanicznego skupiłam się na tym, aby wytłumaczyć fakt, że różne stworzenia zamieszkują różne strefy. Jasnym i zrozumiałym porównaniem okazała się metafora domu z piętrami, na których urzędują różni mieszkańcy. Więc na przykładzie rysunku omówiłyśmy poszczególne piętra „wodnego domu”, schodząc coraz niżej i niżej… aż do głębin najgłębszych :) Naturalnie wypłynął temat braku słońca w oceanicznej „piwnicy” i dłuższą chwilę przyglądałyśmy się różnym fizjonomiom rybim oraz sposobom przystosowania się do życia na właściwym im piętrze oceanu (np. kolory dostosowane do otoczenia, sposoby obrony przed innymi rybami).

Materiały: papier, mazaki, kredki, książka ze zdjęciami stworzeń morskich (tu ryb głębinowych)
Słownictwo i pojęcia: strefa mroku, przystosowanie się do otoczenia, barwy ochronne, światło ryb
Wiek: 3-6 lat

Przebieg
Zdołowane brakiem światła wkrótce powróciłyśmy na płytsze wody i odpłynęłyśmy w stronę rafy koralowej. Zachwyt nad kolorami i wymyślanie śmiesznych rymowanek z nazwami różnych ryb – lekkie ćwiczenie na utrwalanie nowego nazewnictwa. Po chwili do mieszkańców rafy dołączyły stwory mitologiczne – syreny. Niektóre Milo pocięła na kawałki, aby stworzyć puzzle do układania na wzór naszego pierwszego ćwiczenia. W tej części córka robiła co chciała… Głównie ćwiczyła małą motorykę i uprawiała gry językowe. Wiedza zdarzała się przy okazji :)

dzikajablon585

dzikajablon585a

dzikajablon585b

dzikajablon585c

dzikajablon585d

dzikajablon585e

Sekwencje z rafy koralowej

Płynne przejście z poprzedniej części. Inspiracja – rafa koralowa. Zabawa – sekwencje (ćwiczenie układów elementów w określonej kolejności, przygotowujące do nauki sylab i czytania). My wiemy, że to świetna gimnastyka dla mózgu, ale dziecku wystarczy zachęta do zabawy w układanie wzorków! Karty ze stworzeniami żyjącymi w środowisku rafy (można zrobić samemu, razem z dzieckiem lub wydrukować gotowce z internetu) układamy według trzech zasad: naśladowania (dziecko odtwarza wzór), kontynuowania (rozbudowuje szereg poprzez powtarzanie odpowiednich elementów) i uzupełniania. Oprócz kart z obrazkami przyda się karta ze znakiem zapytania (tłumaczyłam córce, że to takie zapytanie-zagadka dla niej Co tu pasuje?). Więcej o rytmach, szeregach, sekwencjach, materiale tematycznym i atematycznym oraz tajnikach przygotowania malucha do czytania, poczytacie na stronie www.sylaba.info przedstawiającej metodę symultaniczno-sekwencyjną prof. J. Cieszyńskiej.

Materiały: karton, mazaki, ołówek, nożyczki
Słownictwo i pojęcia: życie mieszkańców rafy koralowej, kto gdzie mieszka, ćwiczenie kolorów lub nazw ryb (improwizacja)
Wiek: 3-5 lat
Wykonanie: Wyciąć ok. 15-20 kartoników o wymiarach 7×10 cm (każdy obrazek powtarza się co najmniej 3 razy) i 1-2 karty ze znakiem zapytania. Rysunki/ malunki własnej roboty lub wydrukowane i naklejone obrazki z internetu. Komplet posłuży na dłużej.

Przebieg
Zabawa odbywała się wieczorem, więc skupienia trochę już brakowało po całym dniu wrażeń. Udało nam się ułożyć kilka sekwencji, a potem Milo przejęła inicjatywę. Stworzyła własną wersję gry łączącej elementy memo, domina, sekwencji… po prostu free style. Pomieszanie z poplątaniem :)

dzikajablon586

dzikajablon586a

dzikajablon586b

dzikajablon586e

dzikajablon586f

dzikajablon586g

dzikajablon586i

dzikajablon586h

dzikajablon586j

Free style!

dzikajablon586k

Uzupełnianie sekwencji

dzikajablon586l

Kontynuowanie sekwencji

dzikajablon586m

Delfin. Ryby z rafy koralowej o wymyślonych barwach i wzorach wg Milo.

dzikajablon586n

Dominujący motyw syreny :)

Fartuch z rybich łusek

Wesoła i lekka praca plastyczna umożliwiająca przyswojenie bardzo wąskiego wycinka wiedzy biologicznej jakim jest układ dachówkowy łusek na rybim ciele. Ten ręcznie wykonany łuskowy ciuch sprawi, że dziecko – poprzez układanie i klejenie łusek – będzie bezpośrednio doświadczać i przyswajać o co chodzi z tymi łuskami. Przyjemne z pożytecznym. Kupa śmiechu. Na deser rewia rybiej mody :)

Materiały: kolorowy papier, klej do papieru, papier pakowy do wykroju fartuszka, tasiemki do zawiązywania, dziurkacz, nożyczki
Słownictwo i pojęcia: dachówkowy układ łusek u ryb
Wiek: 3-6 lat
Wykonanie: Odrysować kształt łuski i wyciąć z papieru (kilkanaście-kilkadziesiąt w zależności od wielkości pojedynczej łuski). To dobra okazja by poddać recyclingowi niechciane gazety czy inne papiery, np. kserówki czy stare wydruki. Na papierze pakowym odrysować kształt fartuszka – ja posłużyłam się tym z Ikei (biało-brązowy fartuszek do kuchni dla dzieci). Wytłumaczyć dziecku zasadę – łuski przyklejamy od dołu fartuszka, idąc do góry, w rzędach jedna obok drugiej tak, aby na siebie nie zachodziły z boku. Nie ma potrzeby smarować klejem całej łuski, wystarczy jedynie pasek szerokości palca (dorosłego) wzdłuż boku. Następnie robimy dziurkaczem dziurki po bokach fartuszka i na górze (na wysokości klatki piersiowej), aby przewlec tasiemki do zawiązania wokół szyi oraz w pasie. Ubieramy :)

Przebieg
Bardzo przyjemnie spędzony wspólnie czas. Milo aktywnie kleiła łuski (w zasadzie można włączyć dziecko już na etapie cięcia). Po skończonej robocie paradowała w nowym stroju, a mi przyszło do głowy, że może kiedyś – jak będzie mi się chciało – uszyję strój z materiału pokrytego małymi filcowymi łuskami w różnych kolorach… Ale to jak już naprawdę nic nie będę miała innego do roboty :)

dzikajablon587

dzikajablon587a

dzikajablon587b

dzikajablon587c

dzikajablon587d

dzikajablon587e

dzikajablon587f

dzikajablon587g

Akwarium

Jakoś męczyła mnie świadomość, że tak na sucho działamy, że fajnie byłoby zobaczyć prawdziwe ryby. Stąd spontaniczna niedzielna decyzja wycieczki do zoo! Rzeczywiście, wspaniały akcent na koniec warsztatów. Milo była pod wrażeniem rybek, które kilka dni wcześniej „tylko” rysowała, a w akwarium objawiły się jej na żywo. Biegała od okienka do okienka, pełna emocji :) A jak już nacieszyliśmy się rybami, to jeszcze czekały na nas słonie, żyrafy, tygrysy i… cały zwierzyniec. Chociaż wizyta w zoo mnie zawsze przygnębia i – nie ma co ukrywać – daje po kieszeni, przeżyłam to finansowe i emocjonalne poświęcenie dla uśmiechu Milo :)

I to by było na tyle.

dzikajablon588

dzikajablon588a

dzikajablon588b

dzikajablon588c

dzikajablon588d

dzikajablon588e

dzikajablon588f

Kolejny warsztat już 28 października. Będzie nauka i eksperyment. A tymczasem zapraszam do odkrywania pomysłów wszystkich uczestniczek projektu na ich blogach:

DZIECKO NA WARSZTAT

Jest moc!

Dziecko_na_warsztata_-_logo_bez_blogow

Reklama

53 myśli w temacie “Ryby mają głos / Dziecko na warsztat

 1. Wypaplani.pl 23 września, 2013 / 7:16 am

  Wycieczka do akwarium była super pomysłem na podsumowanie :)

  • dzikajablon 23 września, 2013 / 7:35 pm

   To prawda, miałam taki impuls, żeby tchnąć tu więcej życia ;-)

 2. eska77 23 września, 2013 / 7:58 am

  Ekstra! Ale mnie urzekł ten fartuch z rybich łusek – no to Ci się syrenka w domu trafiła. A te ryby głębinowe – no respect :)
  Dzięki i czekam na więcej :)

   • eska77 23 września, 2013 / 7:47 pm

    ;)

 3. Gosia 23 września, 2013 / 8:49 am

  Przepiękny fartuch i puzlle! Świetne warsztaty!!!!!

 4. bozenajedral 23 września, 2013 / 9:12 am

  świetny warsztat
  puzle bardzo ciekawe, na pewno wykorzystamy pomysł, i łuskowy fartuch- super
  gratuluję pomysłu

  • dzikajablon 23 września, 2013 / 7:39 pm

   Cieszę się, że może się przydać u Was, Bożenko :)

 5. asiamarysia 23 września, 2013 / 9:29 am

  Wspaniałe. Rybowe puzzle mnie powaliły i staranność przedstawienia warsztatu, podziwiam. A z pomysłu na puzzle skorzystam:)
  pozdrawiam
  Asia

  • dzikajablon 23 września, 2013 / 7:40 pm

   Bardzo się cieszę, że pomysł idzie w świat :)
   pozdrawiam!

 6. Agnieszka 23 września, 2013 / 10:39 am

  Rewelacja! Fartuszek z łuskami zachwycił mnie kompletnie. Świetny pomysł. Dzieciaki mają w sobie coś takiego, że ciągnie ich ku potworom, smokom i innym straszydłom… :) Ja tam wolałabym je szerokim łukiem omijać :).

  • dzikajablon 23 września, 2013 / 7:42 pm

   Dzieci je chyba trochę oswajają tą swoją fascynacją. wtedy już nawet rekin i diabeł morski mniej straszny :)

 7. KajkaRoo 23 września, 2013 / 10:55 am

  Fartuszek zachwycający :)
  Jak byłyście w zoo to powiedz twn rekin co go tak reklamują to widoczny jest czy szkoda się napalać? Znaczy Szarańa to już dawno napalona na rekina :) studzić zapał, czy podsycać?

  Grupa głębinowa :D

  • BIESY DWA 23 września, 2013 / 11:40 am

   ryby i fartuszek boskie!!!!
   o rysunkach nie wspomnę :)))
   a rekina w Warszawskim zoo widać :))) i na ścianach też są niezłe eksponaty :)
   moje Biesy się bały bo tam ciemnooooo ale może za rok :)

   • BIESY DWA 23 września, 2013 / 11:43 am

    a jeszcze a propos zoo i biletów – my kupujemy roczny bilet – jest dla dwójki dorosłych a dzieci do lat 3 wchodzą za darmo…ale z naszym 4 latkiem tez wchodziliśmy za darmo :)))
    no i można wtedy chodzić ile się chce i kiedy chce przez cały rok :)

   • dzikajablon 23 września, 2013 / 7:52 pm

    Rekin to było coś :)

   • dzikajablon 23 września, 2013 / 7:55 pm

    Tak, wiem o rodzinnych biletach, ale nie jesteśmy częstymi bywalcami, więc pewnie nie skorzystam. pozdrowienia, Biesy!

  • dzikajablon 23 września, 2013 / 7:51 pm

   Dziękujemy :)
   Niech się grupa głębinowa wybierze, bo – powiem szczerze – dla tego rekina warto!
   Normalnie nie lubię zoo, ale spotkanie z rekinem było najbardziej odrealnioną i pociągającą konfrontacją ze zwierzęciem w warszawskim, troszkę zapyziałym, zoo. nie da się podejść co prawda do samej szyby i stanąć oko w oko, ale i tak robi wrażenie, jak tak kołuje złowieszczo. więc krótko: zapał i chęć podsycać :) ściskam!

   • KajkaRoo 24 września, 2013 / 6:49 pm

    to teraz i ja sie napaliłam na rekina

 8. Wiola Galla - Mama Bloguje 23 września, 2013 / 10:58 am

  Jestem pod wielkim wrażeniem, ogromu pracy jaki włożyłaś w warsztaty, wiele pomysłów jest cudnie zaskakujących. Jak mała będzie starsza będę zgapiać pewne zabawy!

  • dzikajablon 23 września, 2013 / 7:47 pm

   Wiolu, a proszę bardzo, bierz co chcesz! Ten wspólny projekt jest wspaniały m.in. dlatego, że możemy czerpać od siebie nawzajem tak wiele inspiracji :) pozdrawiam Dziewczyny!

 9. Iza 23 września, 2013 / 12:50 pm

  Dziewczyny-ogrom pracy i dobrej zabawy a przy okazji nauki.
  Gratuluję wytrwałości i jestem zachwycona dziełami ręcznymi; postacie ryb, syrenek no i oczywiście-fartuch-rewelacja!
  Z radością Was odwiedzam :)

  • dzikajablon 23 września, 2013 / 7:48 pm

   Fartuch – szkoda, że mi się do kuchni nie przyda! To taka efemeryda :) jeszcze by spłonął przy nachylaniu nad garnkiem :) Dziękuję, że zaglądasz, pozdrowienia dla Was :)))

  • dzikajablon 23 września, 2013 / 7:50 pm

   Dzięki! Co prawda nie jestem fanką zoo, ale przyznaję, że pobyt tam bardzo wzbogacił nasz warsztat i dodał sporo emocji do pracy w słowie i papierze :)

  • dzikajablon 23 września, 2013 / 9:58 pm

   Ha ha! Cieszę się, dziękuję i pozdrawiam :)

 10. wpodrozyprzezzycie 24 września, 2013 / 6:33 am

  Jestem pod wrażeniem – z pomysłów na pewno będziemy korzystać, jak M. ciut podrośnie :)

 11. umi 24 września, 2013 / 8:16 am

  Idealna zabawa dla mojego dziecka. On wprost uwielbia ryby:). Ja już mniej, ale najważniejsze to zainteresować dziecko:). Świetny pomysł na warsztaty:)

  • dzikajablon 24 września, 2013 / 12:53 pm

   Dziękuję i cieszę się, że pomysł może być przydatny.
   pozdrowienia!

 12. Buba 24 września, 2013 / 3:10 pm

  Ryba z wnętrznościami bardzo mi się podoba! :-)
  Sekwencje to też świetny pomysł! :-)

  • dzikajablon 24 września, 2013 / 4:27 pm

   Dzięki. U Was też sporo wnętrzności było na blogu :) Dopiero poznaję powoli Twojego bloga – jestem zafascynowana i powalona poczuciem humoru z jakim działacie :)

 13. kinderki.eu 24 września, 2013 / 8:25 pm

  wspaniały inspirujący warsytat!!!! ogrom pracy…wielki szacun!!!!

 14. lasche 28 września, 2013 / 6:58 am

  O wow, Zachwycił mnie fartuch i puzzle.

  • dzikajablon 28 września, 2013 / 10:34 am

   :) ja się cieszę teraz, że obie „zabawki” są w użyciu, bo obawiałam się, że będą jednorazowe :) pozdrawiam!

 15. Ela 30 września, 2013 / 7:06 pm

  SEKWENCJE na piątkę! ;-)
  Dzięki Tobie jutro nowa zabawa u nas: układanie sekwencji z rybich łusek na rybich szkielecikach:-)
  Albo fartuszek sobie zrobimy!!!!
  Albo rybki na choinkę:-)
  Pięknie u Was!!!

  • dzikajablon 30 września, 2013 / 7:30 pm

   Elu, dzięki :) Jak profesjonalistka tak mówi, to wielka sprawa! My się dopiero wprawiamy w sekwencjach, i staram się wciąż tak lajtowo to podawać, bo córka czmycha jak się zbyt zadaniowo do niej podchodzi ;-) Życzę udanych rybich sukcesów, a przede wszystkim dobrej zabawy. Zajrzę obejrzeć :) Pozdrowienia dla Was!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s