Świąteczny stragan wyobraźni / Dziecko na warsztat

dzikajablon628-2

Naprawdę? To już mamy połowę grudnia? Zaraz święta? Jakbym mogła, to przespałabym ostatni miesiąc roku w całości – cały czas czuję się szara i senna… Dobrze jednak, że jest Dziecko na warsztat i kilkadziesiąt innych blogujących mam, dzięki którym to przedsięwzięcie jest WSPÓLNE. Czując się więc porządnie zmotywowaną, pionizując się, przyczesując i – jak to się mówi – wychodząc do ludzi, wzięłam się do roboty razem z córką, a nawet Ojciec zakasał rękawy w kilku strategicznych punktach :)

Tak sobie myślę, że być może nie jest to klasyczny warsztat rękodzieła bożonarodzeniowego i ozdób świątecznych, bo przez dłuższy czas kręciłyśmy się z Milo trochę w kółko, goniąc własny ogon. Było kilka podejść, ale blado wypadałyśmy. Temat ozdób wyjątkowo się nie kleił, mimo że w zeszłym roku było sporo pięknej roboty! Próbowałam więc go podkręcać, interpretować, koloryzować, naginać – Milo nie specjalnie miała ochotę na rękodzielcznicze aktywności. W końcu nas olśniło – zrobimy stragan świąteczny pełen dobra wszelakiego, mydło i powidło, do wyboru do koloru, full wypas wyobraźni… I poszło! Uff! Potem się rozkręciłyśmy. Mniej chciało mi się spać. Było dobrze, wesoło i kolorowo. I w tej mało spektakularnej, kameralnej zabawie z Córką, z dala od wielkich głośnych centrów, na peryferiach szału ciał i portfeli, wśród wieczornej ciszy i nowych zapachów, poczułam po raz pierwszy nastrój nadchodzących świąt :)

Zapach piernika

dzikajablon628a

Jak wiemy, Proust ma swoją magdalenkę do podróżowania w czasie, a my mamy pierniczki, które są prawdziwym dorocznym rytuałem inicjującym przedświąteczne przygotowania i trzymającym świat o tej porze roku w ryzach. Unikam szału kuchennego przed rodzinnymi spotkaniami, ale piernikom nie mogę się oprzeć. Milo też :) Zrobiłyśmy miły prosty przepis dla niewymagających i nie podejmujących ryzyka. Oczywiście ładne pudełka okazały się zbędne, bo pierniczki przetrwały nie dłużej niż trzy dni! Milo w tym roku podjęła naukę lukrowania. Ja też!

dzikajablon628b

dzikajablon628c

dzikajablon628d

dzikajablon628e

Lampiony w ciemnościach

dzikajablon628f

Już dawno zachwycałam się lampionami i tylko czekałam na odpowiednią okazję. Zainspirował mnie pomysł z bloga The Imagination Tree, który postanowiłyśmy wypróbować. Do stworzenia magicznych latarenek potrzebne są:

 • słoiki
 • cienka bibułka w kawałkach
 • klej CR (albo każdy inny, który wysychając robi się przezroczysty i radzi sobie ze szkłem; my użyłyśmy akurat kleju PVA z serii Craft Planet)
 • cekiny lub inne błyskotki (np. folia aluminiowa)
 • solidny drut i koraliki (ceramiczne, plastikowe, drewniane) + guziki

Smarujemy słoik klejem i przyklejamy wycięte lub wydzierane płatki cienkiej przezroczystej bibuły. Całą powierzchnię słoika pokrywamy klejem, który stworzy dodatkową warstwę ochronną. Odkładamy do wyschnięcia. Niech wyschnie porządnie, bo inaczej wszystko się maże w rękach, a namoknięta klejem bibuła lubi się rwać :(

Druga część pracy, a zarazem świetne montessoriańskie ćwiczenie dla rąk, to nawlekanie korali na drucik. Na zdjęciach starałam się pokazać dokładnie sposób mocowania „rączki” od latarenki do słoika. Najpierw robimy obręcz z drutu i mocujemy ją wokół słoika, a do niej przyłączamy „rączkę” z korali za pomocą pętli z drutu na obu jego końcach. W środku sprawdza się „żywa” świeczka typu tea-light albo taka sama w wersji na baterię. Rozprasza wszelkie mroki grudnia :)

dzikajablon628g

dzikajablon628i

dzikajablon628h

dzikajablon628j

dzikajablon628k

dzikajablon628l

dzikajablon628m-2

dzikajablon628n

dzikajablon628o

dzikajablon628p

dzikajablon628r

Stragan świąteczny

dzikajablon628s

Wspaniały trening wyobraźni – jak to z tekturą bywa! Czy już wspominałam, że jestem jej fanką? Tektury. Jestem! Pobiegłam do sklepu rowerowego na dole i przyciągnęłam wielkie pudło. Wymyśliłyśmy stragan i bujałyśmy w obłokach przez kilka dni… Dość mam tego gadania! Mama, chodź do roboty! Wobec tak zdecydowanej postawy Milo przeszłam od słów do czynów. Przydały nam się:

 • mocna tektura
 • supermocna taśma Power Tape
 • folia samoprzylepna
 • klej CR
 • ozdoby wszelakie (najlepiej wcześniej wykonane)

Konstrukcja straganu jest prosta (na zagięciach ścianek dodatkowe wzmocnienia z tektury i obciążenie w dolnej partii dla równowagi). Miejsce na towar i na kasę (a ceny przystępne). W środku tekturowe „siedzonko” do przycupnięcia w handlowy dzień. Radość, radość, radość :)

dzikajablon628t

Kilka słów na temat oferty Milo. Miniaturowe drzewka z gałązek od jarzębiny, osadzone w zakrętkach wypełnionych plasteliną, ozdobione koralikami, guzikami i cekinami. Prawdziwe cudo! Kolejna rzecz, która rozświetliła mój grudzień :)

dzikajablon628u

dzikajablon628w

Łańcuch z drucików kreatywnych wykonany bez podpowiedzi i bez pomocy przez Milo. Była z siebie bardzo dumna. Ozdobiła nim stragan centralnie. W ogóle „ustrojenie” było rytuałem samym w sobie, wielką ekscytacją, która spowodowała bezsenność. Tyle emocji w ozdabianiu świata!

dzikajablon628x

Odrobinę rękodzieła w wersji papierowej. Nie namęczyłyśmy się zbytnio, dominował motyw choinek. Kolorowy papier, tektura, filcowe podkładki pod nogi krzeseł, plastelina, cekiny, filcowe śnieżynki, kolorowe nitki… Tak powstała girlanda z choinkami, która na koniec zawisła koło łóżka Milo.

dzikajablon628y

dzikajablon628z-2

dzikajablon628zz

dzikajablon629a

dzikajablon629b

Taki eksperyment. Topione z koralików zawieszki na choinkę. Może trafią na świąteczne drzewko, a może na dłużej pozostaną w ofercie straganu. Ładne, a u Milo kosztują grosze! Acha, koraliki przyleciały z Ikei, wypiekły się w foremkach ułożonych na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. W temperaturze ok. 100-150 stopni, nie za długo. Przyozdobiły się w błyszczące nici – elegancko :)

dzikajablon629c

dzikajablon629d

dzikajablon629e

Tegoroczne kartki świąteczne – także dostępne na straganie Milo. Obok – asystent Lis pomaga. Ale trochę się zapatrzył…

dzikajablon629f

dzikajablon629w2  dzikajablon629w4

dzikajablon629w5

dzikajablon629w8 dzikajablon629j

dzikajablon629h
Kraina Kolorowych Świąt

Bawiłyśmy się ostatnio z piaskiem i masą solną, więc naturalnie powrócił pomysł na urządzenie z pomocą jakiejś masy nowej Krainy dla zwierząt Milo. Tym razem padło na ciastolinę – w barwach Bożego Narodzenia (wg wersji popkulturowej). Z założenia nasz „mały świat” miał być kolorowy, świąteczny i sensoryczny. Jak postanowiłyśmy, tak zrobiłyśmy. Powtórzyłam ten sam przepis co ostatnio, z tą różnicą, że teraz barwiłyśmy ją nie naturalnymi składnikami, a sztucznymi barwnikami używanymi w cukiernictwie. Z trzech kul Milo zbudowała wyspy, dorysowałyśmy ziemię i wodę (jezioro, rzekę i strumień). Ponadto wykorzystałyśmy jeszcze:

 • muszle różnych wielkości
 • torebkę ryżu (przed ugotowaniem)
 • kilogram soli (na śnieg – prawdziwie skrzypiący pod kopytami koni)
 • goździki (do zrobienia ogródka goździkowego pełnego świątecznych zapachów)
 • kulki szklane
 • cekiny
 • folię aluminiową (na zamarzniętą sadzawkę dla łyżwiarzy)
 • chmurę z waty
 • choinkę i prezenty, skarby i niespodzianki
 • girlandę z pomponów na druciku

Właściwie urządzanie Krainy Kolorowych Świąt wciąż trwa. Przybywają coraz to nowe wycieczki zainteresowanych zwierząt, które mają ochotę na zimową przygodę!

dzikajablon629l

dzikajablon629m

dzikajablon629p

dzikajablon629r

dzikajablon629s

dzikajablon629x

dzikajablon629n

dzikajablon629t

dzikajablon629u

dzikajablon629w

dzikajablon629w7

Iluminacja 

Pod tym chwytliwym hasłem kryje się nasz spacer świeżo rozświetlonymi ulicami miasta w kierunku olbrzymiej choinki z prezentami z iluś tam tysięcy migoczących lampek. Dziecko było zachwycone, więc już się nie odzywałam, że przebogata iluminacja atakowała mój mózg, gdy podchodziłam do światła całkiem blisko, i że musiałam odwracać głowę, mrugać oczami i szeptać do taty Milo: To nie na moje nerwy! Za to z przyjemnością wspominam tę wizualną ucztę, przypatrując się JEDYNIE zdjęciu :)

dzikajablon629ww

dzikajablon629y

dzikajablon628
Rytm grudnia w tym roku wyjątkowo – bo po raz pierwszy – wyznaczył nam kalendarz adwentowy z niespodziankami. Wprowadza w moje poranne wybudzanie pewną dyscyplinę: co dzień parę minut po siódmej budzi mnie głos: Mama! Niespodzianka z kalendarza adwentowego!!! Muszę wstać, nie ma rady. Przebijamy się zniecierpliwionymi palcami do kolejnego pudełka z okienkiem. Dodam tylko, że na dzień dzisiejszy, do piętnastki, kalendarz wygląda jakby pogryzły go dzikie zwierzęta! A tak wyglądał jeszcze pierwszego grudnia…

dzikajablon623a

Tak jak z rana wita nas niespodzianka w kalendarzu, tak każdego wieczora – o ile ta regularność nam się udaje – sięgamy po nową Zakamarkową książkę – bożonarodzeniową opowieść z dreszczykiem Wierzcie w Mikołaja, do czytania każdego dnia aż do Wigilii. Działa jak kalendarz – piękny i przygodowy sposób na odliczanie :)

dzikajablon629w3

dzikajablon629w6

Warsztat w styczniu 2014 będzie poświęcony muzyce. Tymczasem zapraszam do odwiedzin na blogach wszystkich uczestniczek Dziecka na Warsztat!

Życzę Wam wszystkim ciepłych, spokojnych i radosnych świąt :)

DZIECKO NA WARSZTAT

Jest moc!

glowne_logo_1

Sponsorzy i partnerzy

plakat_patron3

Zajrzyjcie do poprzednich warsztatów Dzikiej Jabłoni – wrześniowego Ryby mają głos, październikowego Kosmiczny lot i listopadowego Alchemia smaków :)

Reklama

46 myśli w temacie “Świąteczny stragan wyobraźni / Dziecko na warsztat

 1. umi 16 grudnia, 2013 / 8:17 am

  Jej ile inspiracji. A te choinki na sznureczku są prześliczne!

  • dzikajablon 19 grudnia, 2013 / 11:25 pm

   A tak spontanicznie się nam przydarzyły w ostatniej chwili :)

 2. Roksana Prusaczyk 16 grudnia, 2013 / 8:35 am

  łał myślałam że my dużo zrobiliśmy a jak patrze na Wasz warsztat to aż mi głupio

  • dzikajablon 19 grudnia, 2013 / 11:27 pm

   Roksana, u nas same pojedyncze strzały były, nic się kupy nie trzymało. Dopiero stragan w sobotę jakoś scalił nasze rozsypane działania ;-)

 3. Agnieszka 16 grudnia, 2013 / 10:00 am

  Piękny pomysł z tym świątecznym kramem. A powiedz mi proszę te topione koraliki to na papierze do pieczenia od spodu czy jak? Sama nad tym już jakiś czas myślałam, ale odwagi chyba zabrakło :).

  • dzikajablon 19 grudnia, 2013 / 11:28 pm

   Tak, na papierze do pieczenia. Spróbujcie koniecznie :) Pozdrowienia!

 4. Asia 16 grudnia, 2013 / 12:24 pm

  No i powiem że zamurowało mnie ! Tyle pomysłów co jeden to lepszy na pewno coś podpatrzę i jeszcze ze swoimi dziećmi stworzę bo nie dosyć że pomysły fajne to jeszcze ozdoby oryginalne , piękne!! Podziwiam <3

  • dzikajablon 19 grudnia, 2013 / 11:29 pm

   Asiu droga, próbujcie, podpatrujcie, a ja do Was zaglądam i lalki podglądam :)

 5. marcjanna 16 grudnia, 2013 / 6:57 pm

  jak zawsze jestem pod ogromnym wrazeniem, pieknie i oryginalnie!

 6. Magda Grynka 16 grudnia, 2013 / 8:20 pm

  Pięknie!! Jestem pod wrażeniem lampionów ;)!! Super ekstra ;)!!

 7. kinderki.eu 17 grudnia, 2013 / 12:13 am

  cudowne prace!! lampiony,latarenki,domki wszystko co może zdobić i świecić uwielbiam)) wiec pomysł na wasz lampion zrobimy na pewno!)

  • dzikajablon 19 grudnia, 2013 / 11:31 pm

   Cieszę się, że podoba Ci się. polecam lampiony, relaksująca robota, i magia sama się robi :)

 8. gosia 17 grudnia, 2013 / 11:45 am

  Jeju jak pięknie!! Tyle pomysłów, zawieszki wypiekane! cudowny stragan, lampiony! Wszystko wygląda cudownie!!

  • dzikajablon 19 grudnia, 2013 / 11:34 pm

   Dziękujemy za takie miłe słowa :) i ciepło pozdrawiamy!

 9. mamong 17 grudnia, 2013 / 12:28 pm

  drzewka w nakrętkach i kalendarz z rolek – to moje typy:)
  ale te zawieszki z koralików ikeowskich – no czadowe!!!

  • dzikajablon 19 grudnia, 2013 / 11:36 pm

   Drzewka Milo sama wymyśliła i stworzyła, tylko troszkę pomogłam. To jedna z najpiękniejszych rzeczy dla mnie w całym grudniu :)))

 10. Dorota 17 grudnia, 2013 / 7:43 pm

  Brak mi słów! Po prostu niesamowite!

 11. ilapop 19 grudnia, 2013 / 8:59 am

  pięknie kolorowo! aż dech zapiera :)

 12. Mamuśka 19 grudnia, 2013 / 11:16 am

  kalendarz adwentowy i łańcuch z drucików to według mnie najfajniejsze pomysły o których sama nie pomyślałam :) Odgapiamy :) Gratuluję bardzo ciekawego warsztatu.
  Mamuśka

 13. Lonka 21 grudnia, 2013 / 10:00 pm

  Dzięki za przypomnienie, że z koralików takie fajne ozdoby można robić. Jakoś mi to umknęło. :D
  Lonka

 14. Buba 22 grudnia, 2013 / 12:46 am

  Ale dużooooo pomysłów…. :-)
  Najbardziej podobają mi się malutkie choinki przypięte klamerkami do sznurka i duszki czatujące na pierniczki ;-)

 15. eska77 5 stycznia, 2014 / 1:35 pm

  No, no, no, prawdziwy świąteczny stragan! Cuda! Chyba przez cały rok to robiłyście, taka różnorodność :). Skąd macie tyle czasu??? ;)

  • dzikajablon 6 stycznia, 2014 / 10:17 am

   Sabina, żartujesz, prawda? ;-) Stragan zrobiłyśmy w sobotę tuż przed deadlinem ;-)

   • eska77 6 stycznia, 2014 / 11:15 am

    Wcale, a wcale! Wypas :-)

 16. Ewa Lazarczyk 15 lutego, 2014 / 12:00 pm

  super! czy do tych zawieszek z koralikow potrzebne sa jakies specjalne korale czy mozna kazde plastikowe stopic? zastanawiam sie jeszcze czy foremki po zrobieniu w nich zawieszek nadaja sie jeszcze do czegos?

  • dzikajablon 15 lutego, 2014 / 2:24 pm

   Moje doświadczenie jest tu mocno ograniczone – koraliki użyłam takie drobne (do prasowania) z ikei, innych na razie nie próbowałam.
   Do ścianek foremek nic nie przylgnęło, nie musiałam skrobać, twarda masa idealnie odchodzi. Więc zdecydowałam się używać dalej, choć nie wiem czy słusznie ;-)
   Dzięki, że zajrzałaś!

 17. Kasia 7 stycznia, 2015 / 12:01 pm

  Witam! A mnie interesuje ta filcowa bombka trójwymiarowa koło aniolka z boku straganu…

  • dzikajablon 9 stycznia, 2015 / 9:50 pm

   Tylko „przepisu” nie pamiętam ;-) Użyłam zbyt miękkiego filcu, więc nie do końca ten efekt. Z filcu wycina się kółka, a potem są one odpowiednio razem zszywane przez środek. Pozdrawiam :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s