Drzewo sensoryczne

dzikajablon630a

Motyw drzewa zdominował większość naszych działań w temacie świąt, nic więc dziwnego, że pomiędzy tworzeniem girland z choinek a ubieraniem Bożonarodzeniowego drzewka trafiło nam się drzewo do doświadczania dotykiem, zasiedlone przez ptaki, kolorowe i głośne jak kłótnia z wiersza Ptasie radio. Pomysł dobry i dla najmłodszych, którzy najwięcej poznają przez dotyk, i dla bardziej świadomych celu tej zabawy przedszkolaków, których można włączyć właściwie we wszystkie etapy realizowania tej pracy. Niech kształt bazowy drzewa będzie duży – maluchy będą mogły swobodnie po drzewie się przemieszczać (jak po macie edukacyjnej), nawet jeśli jeszcze nie w pionie. Przedszkolak natomiast może chcieć na koniec powiesić drzewo na ścianie :)

Potrzebne będą: tektura lub gruby brystol, mazaki, farby lub kredki do pomalowania, nożyczki. Mieszkańcy drzewa – ptaki – wycinamy z możliwie jak najbardziej różnorodnych tkanin i materiałów o ciekawych fakturach oferujących wiele doznań dotykowych. My użyłyśmy tego, co akurat było pod ręką: papier ścierny drobnoziarnisty, fizelina, filc, polar, bawełna, folia samoprzylepna, gruba folia z reklamówki i pianka. Mogłoby być też futerko, plastik, koronka. Do ozdoby cekiny i/lub oczy (ruchome).

Wyszło magicznie! Drzewo sensoryczne przyda się też do zabaw w opowiadanie historii. Milo kładzie na nim rękę, sprawdzając materiał i fakturę, jakby miały za chwilę stać się inspiracją do wymyślenia bajki, np. Państwo Ptaszyńscy albo Ptaszki Dotykalskie

dzikajablon630b

dzikajablon630f

dzikajablon630c

dzikajablon630e  dzikajablon630d   dzikajablon630g

dzikajablon630h

dzikajablon630j

dzikajablon630i

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s