Sekwencje z rafy koralowej

dzikajablon586a

Podobno zima w pełni, a ja dziś zanęcę letnim akcentem. Może to z potrzeby słońca i nadmiernej zimowej senności sięgam po zabawę inspirowaną rafą koralową, którą odbyłyśmy jakiś czas temu w ramach projektu Dziecko na Warsztat. W każdym razie zachęcam do sekwencji (ćwiczenia układów elementów w określonej kolejności, przygotowujące do nauki sylab i czytania)!

Karty ze stworzeniami żyjącymi w środowisku rafy (można zrobić samemu, razem z dzieckiem lub wydrukować gotowce z internetu) układamy według trzech zasad: 

  • naśladowanie (dziecko odtwarza wzór)
  • kontynuowanie (rozbudowuje szereg poprzez powtarzanie odpowiednich elementów)
  • uzupełnianie

Oprócz kart z obrazkami przyda się karta ze znakiem zapytania (2-3 sztuki). Jeśli pomoce mają służyć dłużej, warto karty zalaminować. Można ćwiczyć przy okazji słownictwo związane z życiem mieszkańców rafy koralowej, kolory i nazwy ryb (dla starszych). Niesamowite, że choć nasz warsztat biologiczny poświęcony rybom odbył się we wrześniu 2013, Milo pozostała głęboka fascynacja tematyką ryb. Wciąż powracają poruszone wówczas wątki, dzięki czemu mogę obserwować aktualne zainteresowania córki i dobierać odpowiednie pomoce i zabawy. Teraz mam ochotę na coś w duchu Montessori…

A co powiecie na to, że szeregi, rytmy i sekwencje można ćwiczyć właściwie na wszystkich domowych obiektach i wplatać ćwiczenia w codzienne zabawy? Niech inwencja Was nie opuszcza – równie dobre i pomysłowe będą sekwencje stworzone ze skarpetek, sztućców, dziecięcych zabawek, kredek i mazaków, owoców czy ciasteczek :) Bawcie się dobrze!

dzikajablon586b

dzikajablon586e

dzikajablon586j

dzikajablon586f

dzikajablon586kUzupełnianie sekwencji

dzikajablon586lKontynuowanie sekwencji

dzikajablon586m     dzikajablon586h

dzikajablon586i

dzikajablon586g   dzikajablon586d

dzikajablon586n

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s