Budowa liścia / Przyroda pod lupą

dzika-jablon712

Po ostatnim spacerze znalezione liście zasnęły między stronami grubego albumu, gatunki drzew zostały wstępnie zapoznane, w końcu padły pytania: A co to jest liść? Z czego jest zbudowany? Dlaczego liście są zielone?

Po kolei! Mama szykuje już plan działań, który pozwoli Milo znaleźć odpowiedzi na nurtujące ją pytania. Dziś pokazujemy jak się bawiłyśmy w odkrywanie kształtu liścia, jego budowy, unerwienia. Wykorzystałyśmy po części materiały do lekcji Montessoriańskiej (znów wspiera nas tutaj platforma wymiany materiałów Montessori), ale jak zwykle Milo przejęła stery i popłynęła poza granice metody MM, podążając za własnymi impulsami. Tak więc przeszłyśmy płynnie od teorii i poważnych nazw – nasada blaszki liścia, łodyga, nerw główny, etc. – do samodzielnego unerwiania liścia lipy i dębu :)

dzika-jablon712a

dzika-jablon712b

dzika-jablon712c

dzika-jablon712d

dzika-jablon712e

Zwierzęta też uczą się o liściach! Wycięte z tektury i obciągnięte folią aluminiową dwa duże liście posłużyły nam do utrwalenia ważnych informacji w sposób lekki i niezobowiązujący. Mała motoryka plus plastyka.

Ćwiczenie 1

Sprawdzamy jak dziecko zapamiętało budowę liścia, mówiąc nazwę, np. „ogonek”, a młody przyrodnik przyczepia klamerkę do bielizny w odpowiednim miejscu na modelu. Wzmacniają się mięśnie rąk i utrwala świeżo zdobyta wiedza.

dzika-jablon712f

dzika-jablon712g

dzika-jablon712h

Ćwiczenie 2

Mała motoryka plus plastyka. Można użyć różnorodnych drobnych elementów do zrobienia układanki na tle liści, kolorowej mozaiki z wyobraźni. Tworzenie jej przypomina pracę z mandalą. Chwila skupienia, chwila ciszy…

dzika-jablon712i

dzika-jablon712l

dzika-jablon712j

Ćwiczenie 3

Po efemerycznej zabawie w układankę z guzików i cekinów przeszłyśmy do klejonej lekcji o unerwieniu liścia. Na przykładzie kilku liści (obrazek z internetu) pokazałam Milo różne rodzaje unerwienia. Rozmawiałyśmy o tym jaką funkcję spełnia unerwienie w liściu. Milo skojarzyła ten system dróg do przekazywania pokarmu w roślince z pępowiną, wspominając moje opowieści o życiu dziecka w brzuchu mamy, które jest połączone z mamą pępowiną przekazującą mu najbardziej wartościowe jedzenie ;-)

Paski krepiny, nitki muliny, sznurek, taśmy ozdobne, wstążki, kawałki filcu – to wszystko przydało nam się w unerwianiu liści. Na koniec zawisły na ścianie, świecąc jak lustra, w których odbijało się wieczorne światło :)

dzika-jablon712k

Wpis powstał w ramach projektu przyrodniczego Przyroda pod lupą. Jeśli chcecie poznać jeszcze więcej pomysłów na zabawy przyrodnicze, sprawdźcie co słychać u innych uczestniczek projektu. Wakacyjnych inspiracji z pewnością nie zabraknie :)

1

Reklama

9 myśli w temacie “Budowa liścia / Przyroda pod lupą

 1. Joanna 10 lipca, 2014 / 8:53 pm

  Oj tak, liście są fascynujące. Też mam w planach zajęcie się tym tematem. Ciekawy pomysł z tymi duzyli liśćmi z folii aluminiowej.

  Pisząc o platformie wymiany materiałów Montessori masz na myśli box? Wrzucałam tam ostatnio dopasowankę nt. zbóż. Właśnie to mamy na tapecie.

  • dzikajablon 10 lipca, 2014 / 9:05 pm

   Tak, box. O, do zbóż może w sierpniu dojdziemy haha, na razie zieleniny, okolica najbliższa tak inspiruje, że nie wiem za co się brać. Dziś spotkanie z ptakiem podlotem, o czym w następnych wpisach :) Pozdrowienia przyrodnikom!!!

 2. Kasia 11 lipca, 2014 / 12:50 pm

  Super! U nas na tapecie owady. Ale jeśli przejdziemy na rośliny, skorzystamy z Waszych pomysłów! :-)

  • dzikajablon 11 lipca, 2014 / 1:41 pm

   Oczywiście, bierzcie co chcecie. Myślę, że przygoda z owadami dopiero przed nami… :))

 3. Ania 11 lipca, 2014 / 7:22 pm

  Dużo u Was ostatnio liści. Fajnie. Zapamiętuję pomysły :)

  • dzikajablon 11 lipca, 2014 / 7:25 pm

   Tematycznie wychodzi póki co, kwiaty, liście, sama nie wiem co będzie dalej ;-) Częstuj się pomysłami :)
   Pozdrowienia!

  • dzikajablon 16 sierpnia, 2014 / 4:23 pm

   Dziękujemy :) Dobrze się bawimy w ramach Twojego projektu :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s