Trzy zabawy z tekturą

dzika-jablon-651

Tektura wymiata! Kto jest fanem tego niezastąpionego, łatwo dostępnego i pobudzającego wyobraźnię materiału, ten z pewnością rozumie moją słabość do tektury. Ten wpis to przypominajka – trzy niezapomniane zabawy z tekturą w pigułce. Z wybory trzy, ale jak poszperacie na blogu o tekturze, znajdziecie masę inspiracji :)

1. Magiczny las

To najtańsza wersja kostki edukacyjnej. Gwarantowany rozwój małej motoryki. Uczta kolorów. Żadnych migoczących światełek. Zero męczących dźwięków, które przestymulują dziecko po 3 minutach. Bateria nie siada. Funkcje się nie kończą. Po prostu tekturowe pudło! Wyobraźnia wita i zaprasza…

Nakłute pudło (np. długopisem) plus słomki do picia, druciki kreatywne, pompony… Po chwili wyrasta las pełen pnączy i tajemniczych przejść, w którym zabawki odbywają podróż życia. Dla maluchów sprawdzą się nawlekanki z makaronów rurek i dużych korali (np. drewnianych) i wciskanie słomek i drucików do środka. Wówczas powstaje prawdziwa puszka Pandory, pudło-niespodzianka, do którego koniecznie trzeba zajrzeć. Nie wydawajcie na cuda, zróbcie sobie sami cudo :)

dzika-jablon-651b

dzika-jablon-651i

dzika-jablon-651d

dzika-jablon-651h

dzika-jablon-651e

2. Magiczna jaskinia

Jeśli nie schowaliście jeszcze zbyt głęboko lampek choinkowych, przydadzą się Wam do stworzenia groty lub jaskini rozświetlonej magicznym światłem. Kiedyś natknęłam się na ten prosty i efektowny pomysł na blogu Play at Home Mom, który pięknie nam rozświetlił niejeden wieczór. Milo uwiła sobie kolorowe, magiczne gniazdko w łazience. Do jego zbudowania potrzeba nam było  jedynie pudła tekturowego i kompletu lampek, które umieszczamy w dziurach nakłutych w tekturze.

dzikajablon597t

dzikajablon597n

dzikajablon597o

dzikajablon597p

3. Tekturowa architektura

Wycięty w pudle kształt domu posłużył za okienko biura, w którym powstawały ważne rysunkowe projekty architektoniczne czy plany dzikiej zieleni miejskiej – porośnięte pokrzywami podwórka. W biurze Milo trzymała psa oraz kota, który pilnował schowka ze słomkami. W biurze niezbędny był komputer, a konkretnie najnowszy model laptopa wykonany z rzadkiego gatunku tektury. Do tego solidne biurko z podpórkami i długi blat – wszystko własnej konstrukcji, oraz trendowy fotel z wiaderka. Swego czasu biuro rozpanoszyło się w dużym pokoju na wiele dni.

Porządny kawał tektury (pudła po rowerach czy meblach) może przydać się do stworzenia jakiejkolwiek architektury. Zaprośmy dzieci :)

dzikajablon624

dzikajablon624i

dzikajablon624b

dzikajablon624b1

Reklama

7 myśli w temacie “Trzy zabawy z tekturą

  1. Nela 2 lutego, 2015 / 10:44 pm

    Cudownie. Podzielam w pełni. U nas synek patrzy okiem sępa na każde tekturowe pudło od kuriera. Nie wyrzucaj, to mi się jeszcze przyda – jakbym siebie słyszała;) Jedno spore było ostatnio budą dla psa, za moment stołem pod przyjęcie, z otwartym dnem – tunelem, a już za chwilę noszami dla rannego;) Nawet klocki trzymamy w tekturowych skrzynkach po owocach – mnóstwo frajdy. W wersji męskiej także było nakłuwanie, wbijanie kredek i cięcie piłą po kartonie;)

    • dzikajablon 3 lutego, 2015 / 10:15 pm

      Jak dobrze rozumiem o czym piszesz i już widzę ten wzrok namierzający pudło!! :) Ja się śmieję, że mieszkamy w magazynie, tyle tektury wala się po kątach, czasem ciężko to wszystko okiełznać ;-) Pozdrowienia!

  2. Buba 8 lutego, 2015 / 4:22 pm

    U nas do pudełek i kartonów pierwsze są… koty ;-)

  3. Huma 12 marca, 2015 / 9:54 pm

    Och, magiczny las robimy jutro! Dzięki za pomysły :)

    • dzikajablon 12 marca, 2015 / 9:57 pm

      Bardzo się cieszę, że pomysł wędruje dalej :)
      Pozdrawiamy!

  4. Niania Bloguje 4 grudnia, 2016 / 8:05 pm

    Robiłam ostatnio na zajęciach:) Wszystkie dzieci zachwycone. Musze jeszcze zrobić większą wersje ze światełkami.

    • dzikajablon 5 grudnia, 2016 / 12:36 am

      To za każdym razem trafiony pomysł :) Cieszę się, że podajesz dalej!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s