Balladowo-baśniowo / Przygody z książką 2

dzika-jablon785a

Ballada

Oto nasza bezpośrednia inspiracja do stworzenia własnej książki zapraszającej do snucia opowieści, marzenia, wymyślania, kombinowania, składania słów w historię, indywidualną narrację, być może za każdym razem nieco inną. Ballada autorstwa francuskiego ilustratora (mieszkającego obecnie w Niemczech) Blexbolex to książka niezwykła – arcydzieło literatury dziecięcej. Oczarowała nas i gdy tylko trafiła w nasze ręce, przepadłyśmy z Milo na długi czas! W niewielkim formacie, lecz będąca niezłą cegłą o pokaźnej liczbie stron, wciągnęła nas tak bardzo, że Milo 3 razy pod rząd zaczynała opowieść od początku. Za każdym razem dostrzegałyśmy inne szczegóły, a historia rozwidlała się i zahaczała o nowe wątki. Spotkanie z tą książką to niezapomniana przygoda.

Postanowiłyśmy zrobić własną – stworzyć baśń, przedstawić ją w formie domowego teatru, zdokumentować na fotografiach i wykorzystać je jako ilustracje. Tak powstała opowieść Jak Szira i zwierzęta uratowały świat wolnych ludzi.

Treść możliwa do kształtowania, modyfikowana i odkrywania przez czytelnika to jedno. Sama podróż przez tę książkę wyrywa nas z codzienności. Sprawia, że zatrzymujemy się na drobiazgach, pozornie nieważnych sprawach, cofamy się czasem, aby coś sprawdzić, przypomnieć, zastanawiamy się czy napotkane słowo na pewno znaczy to co nam się wydaje…

Opowiadanie historii, skacząc od słowa do słowa, jak z kamienia na kamień podczas przeprawy przez rzekę, jest wspaniałym wyzwaniem dla wyobraźni. Przypomina trochę zabawy oparte na story telling, gdy sięgamy z Milo po obrazki malowane na plastrach brzozy czy zdobione kamienie.

Dopełnieniem tej przygody są ilustracje! Zajrzyjcie do środka :)

dzika-jablon785b

dzika-jablon785c

dzika-jablon785d

dzika-jablon785e

dzika-jablon785f

dzika-jablon785g

Ballada
autor: Blexbolex
wydawnictwo: Wytwórnia

Jak Szira i zwierzęta uratowali świat wolnych ludzi

Przygotowania do zrobienia książki. Przedstawienie możecie obejrzeć w poprzednim wpisie o tworzeniu baśni.

Wydrukowane zdjęcia Milo układała w kolejności – to dobre ćwiczenie na zapamiętanie poszczególnych sekwencji i wydarzeń. Ja byłam odpowiedzialna za książkę. Wzięłam się za trudną technikę klejenia i szycia (zabrało mi to więcej czasu niż przewidywałam). Musiałam więc sporo improwizować. Przy okazji pomyślałam, że może warto zrobić jakiś krótki kurs introligatorstwa ;-)

dzika-jablon785h

dzika-jablon785i

dzika-jablon785j

Zszyte, posklejane, wyschnięte, złożone w całość! Milo opracowała stronę tytułową jako autorka baśni. A ja zajęłam się resztą, czyli wyklejaniem zdjęć i napisów.

dzika-jablon785k

Teksty, czyli pojedyncze słowa pobudzające do opowiadania własnej historii, a nie tylko jej odczytania, zrobiłam fontem Elementarz (Dwa), który oswaja Milo z literami pisanymi i umożliwia jej łagodne przejście od drukowanych, zarówno w czytaniu, jak i w pisaniu (choć z pisaniem akurat jeszcze długa droga).

Tak wygląda wnętrze naszej baśni!

Można taką książkę uprościć, wykorzystać temat, który interesuje obecnie dziecko, wpisać proste słowa (dodatkowa zaleta dla tych, którzy właśnie uczą się czytać), razem posklejać całość… Dziecko będzie dumne z takiej własnoręcznie stworzonej książki. Gorąco zachęcam :)

dzika-jablon785m

dzika-jablon785n

dzika-jablon785o

dzika-jablon785p

dzika-jablon785r

dzika-jablon785s

dzika-jablon785u

Zapraszam na blogi innych uczestniczek projektu :)

Print

Reklama

10 myśli w temacie “Balladowo-baśniowo / Przygody z książką 2

 1. Pistacia 14 Maj, 2015 / 10:50 am

  Pięknie wyszła Wasza książka:)
  Przedstawiona przez Was książka faktycznie jest magiczna. Wspaniałe ilustracje. Coś czuję, że również bym przepadła.

 2. AgaMamaDusi 14 Maj, 2015 / 10:52 am

  Hmmmm… Ciekawe :-)

 3. Toczka 14 Maj, 2015 / 11:16 am

  Piękna inspiracja i pięknie wykonana książka. Jak tak przeglądam kolejne posty o książkach autorstwa Twojej córki, to widzę niesamowity progres, jest w tym coraz lepsza i bardziej pomysłowa :) Bardzo rozwijająca zabawa, a ile z niej przyjemności!

 4. iza 14 Maj, 2015 / 6:34 pm

  Świetny pomysł – bardzo twórcza książka, piękne podsumowanie Milowej opowieści!

 5. Julia Orzech 14 Maj, 2015 / 9:21 pm

  Jak ja marzę, żeby Tymek zechciał kiedyś ze mną zrobić taką książkę :) Pięknie to wszystko wygląda. Wyobrażam już sobie Milo, która sięga po swoją książkę będąc nastolatką. Ależ pamiątka :)

 6. Agnieszka / Mamatywna 15 Maj, 2015 / 5:11 pm

  Pięknie i twórczo, a przede wszystkim cierpliwie stworzone dzieło! Gratuluję Wam wytrwałości i pomysłowości. A Wasze źródło – inspiracja, majstersztyk. Można się przyglądać bez końca. pozdrawiam ciepło.

 7. Nela 15 Maj, 2015 / 10:06 pm

  Czułam, że będzie inspirująco! To wszystko razem: wspólna książka, słowa,którymi lubicie się bawić, poezja codzienności, stanowią cudowny kod porozumiewania się, metabaśń. Pamięć o tym, co tu przed chwilą zobaczyłam pozostanie we mnie na długo.

 8. Antyterrorystka 8 czerwca, 2015 / 9:38 pm

  Niech moje dziecię podrośnie- też będziemy tworzyć takie cuda :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s