Bohater domu Hałabała

dzika-jablon814a

Nie wiem czy wiecie, że od kilku dni mieszka z nami Hałabała. Tak, ten krasnal, stary dobry Hałabała! Dla młodszych w rodzinie to nowa postać, ale mamie i tacie on jakby zmartwychwstał po latach, powrócił jak feniks z popiołów dziecięcej wyobraźni… Od paru dni nic tylko Hałabała i baba Saba, wierszem gadamy do siebie w stylu Lucyny Krzemienieckiej i śmiejemy się do łez! A wszystko dzięki małej, niepozornej książeczce – wznowieniu z 1954 roku – od wydawnictwa Nasza Księgarnia, czyli Z przygód krasnala Hałabały. Pamiętacie?

Z jednej strony dzięki tej książce fundujemy sobie fajną podróż do krainy dzieciństwa, a z drugiej mamy okazję spojrzeć na przygody Hałabały świeżym okiem, po latach, z perspektywy dorosłego. Z wielu kwestii zaśmiać się serdecznie, docenić specyficznie już brzmiący w dzisiejszych czasach język autorki, pozachwycać się oszczędnymi w kolorze i kresce ilustracjami Zdzisława Witwickiego.

dzika-jablon814b

dzika-jablon814c

Gdzieś w zaciszu ogródka, gdzie maki w czerwonych kubrakach kołyszą się z wiatrem, autorka dzieli się opowieściami o krasnalu z gromadką dzieci. Mak nie mak, tylko krasnal w czerwieni przedstawił się pisarce. Przygody swoje opowiadał, aż mu się broda trzęsła. Wsłuchując się w jej słowa i w szum wiatru, przypominam sobie cudowne barwne przygody bohaterów bajek oglądanych na rzutniku Ania. Hałabała na nowo mi się spodobał, powrócił trochę jak dawni bohaterowie z opowieści na ścianie.

Sensorycznie

Książka jest pełna zapachów, faktur i kolorów. Zżółkła brzezina, rudziejący mchy, czerwieniejące borówki. Pachną jesienne liście jak najpiękniejsze perfumy. Las rozbrzmiewa dźwiękami ptaków jak w Ptasim radiu.

dzika-jablon814d

Edukacyjnie

Dziecko zasłuchane w bajce, poznaje wiele zwierząt i ptaków. Dowie się kto to jest szpak, słowik, sójka, jemiołuszka, bocian. Zaznajomi się z borsukiem, niedźwiedziem i wiewiórką. Bajka opowiada się od późnego lata do jesieni przez okrągły rok – wędrujemy więc przez wszystkie pory roku zgodnie z rytmami przyrody. Dąb, sosna, leszczyna, kalina – drzewa też są bohaterami krasnalowych opowieści. Skrywa się w nich mnóstwo cennych wiadomości o życiu i zwyczajach mieszkańców lasu.

dzika-jablon814e

dzika-jablon814f

Baba Saba wpadła nam w oko. To jedna z naszych ulubionych postaci. No bo jak nie lubić mistrzów takiego dialogu:

– Do czego ten chrust, babo?
– A na ogień w chacie.
– A do czego ten ogień?
– Na wody grzanie.
– A do czego ta woda?
– Na klusek gotowanie.
– A do czego te kluski?
– Na wesele Józki.

No to sobie pogadali, Hałabała i baba Saba :)

dzika-jablon814j

Emocjonalnie

Hałabała taki ludzki w swych emocjach! Ma charakter i jest wyrazisty. Od razu spodobało mi się to jego wewnętrzne rozeznanie i wyrażanie. Jak czuje gniew i złość, to nie łyka żaby, tylko wybucha, przyznając, że krzywda mu się stała. Zdrowe podejście :)

dzika-jablon814g

dzika-jablon814h

Patriotycznie

Na koniec patriotyczny akcent. Hałabała miał wielką ochotę wybrać się za morze. Z sójkami jednak mu się nie udało. Użalał się trochę nad nieudaną podróżą, na to wróbel podsumował:

Ja mam swoją wróblową zasadę, że z kraju nigdy i nigdzie nie jadę. Toć i u nas ładnie, gdy śnieżny puszek spadnie, gdy na pola, lasy, chatki pospadają białe płatki. A choć w dziób szczypie zima, lecz się jakoś ją przetrzyma.

Mistrzostwo <3

dzika-jablon814i

Z przygód krasnala Hałabały
tekst: Lucyna Krzemieniecka
ilustracje: Zdzisław Witwicki
wydawnictwo Nasza Księgarnia
cena okładkowa 14,90 zł

4 myśli w temacie “Bohater domu Hałabała

 1. mamajanka 6 lutego, 2016 / 8:10 am

  zgadzam się – mistrzostwo :) też bardzo się cieszę, że takie perełki nie żółkną w antykwariatach, ale wracają w pełnej krasie i cieszą kolejne pokolenia

  • dzikajablon 6 lutego, 2016 / 2:48 pm

   zgadzam się i cenię takie inicjatywy. jest jeszcze seria Muzeum Książki Dziecięcej Poleca, też kawał dobrej roboty.

 2. JuliaOrzech 6 lutego, 2016 / 10:49 am

  I u nas Hałabała króluje, chociaż z Wojtkiem Janczarskiego nie wygrał:) Hałabała to moja ulubiona postać z dzieciństwa. Myślę Hałabała, widzę siebie małą zaczytaną w babcinym łóżku pod pierzyną:) Nasza Księgarnia tymi wznowieniami podarowała mi piękny prezent. Obudziła we mnie wspomnienia. A Hałabała gdzieś u nas w lesie mieszka na pewno – tak twierdzi Tymek i wybieramy się dziś na poszukiwania :)
  Pozdrawiam cieplutko

  • dzikajablon 6 lutego, 2016 / 2:42 pm

   Podoba mi się ten obrazek z babciną pierzyną :) fantastyczne wspomnienie!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s