Domek i domek / Dziecko na warsztat 4

dzika-jablon861g

Startujemy w projekcie Dziecko na warsztat już po raz czwarty, ale po raz pierwszy w trójkę. Zobaczymy co z tego wyjdzie, na pewno będzie wesoło :) Tektura króluje w naszym domu, zawsze jest pod ręką jeśli jej akurat potrzebujemy, często wykorzystuję ją też na warsztatach z dziećmi w pracy. Pierwszy temat przyszło nam więc zrealizować całkiem naturalnie, bez spinki i nadmiernego wymyślania. Działania recyklingowo-plastyczne połączyliśmy z rodzinnym wyjazdem do Warszawskiego Muzeum Domków dla Lalek. Starsza córka wróciła zachwycona, mimo że jest wybitnie nie-lalkową dziewczynką. Pomysł domku dla lalek tak naprawdę chodził za nami już od dawna, a teraz trafiła się świetna okazja. Na dom czekała zresztą cała kolekcja maskotek zwanych Niebieskimi Noskami, podczas gdy projekty domu z tektury wisiały sobie na ścianie i czekały na swój czas. Domek nie został ukończony, jest wciąż na etapie wykańczania i meblowania, pokazujemy jednak tyle ile udało się osiągnąć. Plus efekty specjalne :)

Domek do rysowania

Zanim przystąpiliśmy do właściwej akcji, która zaangażowała całą rodzinę, zaimprowizowaliśmy skromne preludium. Domek dla młodszej córeczki. Na szybko. Wiele radości. Obie dziewczyny i tak przepadły na dłuższą chwilę, bawiąc się w chowanego, a-ku-ku i rysowanie na tekturze.

dzika-jablon860r

Domek do rysowania to po prostu duże, wygodne pudło tekturowe, w którym maluch zajmuje miejscówkę, łapie kredki i rysuje po ścianach, podłodze i suficie. Czysta radocha i żadnych ograniczeń! Jak mu się znudzi w środku, może tworzyć maziaje na zewnętrznych powierzchniach.

dzika-jablon860mdzika-jablon860ndzika-jablon860odzika-jablon860p

dzika-jablon860nnn

Tekturowa muzyka

Wątek pojawił się nagle i równie tajemniczo szybko znikł. Ale warto go było wychwycić pośród ogólnego zamieszania. Tata działał z gorącym klejem, mama pilnowała kolacji na kuchence i dokumentowała jednocześnie akcję, zachęcając obie córki do skrzypienia.

dzika-jablon860oo

Trafiła im się bowiem niezwykła tektura, subtelnie prążkowana w drobne pasy, twarda i mocna, a co więcej, przy nacisku kredki wydająca nieoczekiwane dźwięki. Młode jak tylko podłapały o co chodzi, zaczął się koncert nowoczesnej muzyki skomponowanej z przeróżnych zgrzytów, trzasków, trzeszczeń,  stuków, pstryków i szumów. Fajne i ekscytujące okazało się odkrycie, że tektura wydaje dźwięki.

dzika-jablon860pp

Muzeum Domków dla Lalek

Dwie sale w Pałacu Kultury i Nauki, a tyle emocji w podróży do świata, który tchnie magią, dzieciństwem, książkami, zabawą i wyobraźnią. Muzeum jest czynne codziennie, można więc w każdej chwili wpaść i popatrzeć na te cuda. Ponad sto domków, pokoi, łazienek i sklepików. Apteka Trzech Sióstr, domki plażowe, klinika dla zwierząt, stragan, dom panny Julii i wiele innych. Nostalgia nie zna granicy wieku odbiorców. Każdy może się udać w tę podróż. Także po inspiracje :)

dzika-jablon860a dzika-jablon860b dzika-jablon860c dzika-jablon860d dzika-jablon860e dzika-jablon860f dzika-jablon860g dzika-jablon860h dzika-jablon860j

Domek dla Nosków

Najpierw powstał projekt wielopiętrowego domu z poddaszem i podwórkiem. Tata pomagał przy stworzeniu struktury domu ze wspaniałego pudła po paczce z pieluchami. Gdy już konstrukcja nabrała kształtu, zabrałyśmy się z Milo za wykończeniówkę. Trochę nas ten etap wykończył, a przy okazji rozłożył się w czasie. Podział pokoi za nami, a tworzenie tapet, budowa schodów i mebli jeszcze w planach. W głowie Milo wciąż nowe pomysły. Potrzeba więcej czasu ;-)

dzika-jablon860k

dzika-jablon860l

dzika-jablon861c

dzika-jablon861f

dzika-jablon861a

dzika-jablon861k

dzika-jablon861idzika-jablon861e

dzika-jablon861ddzika-jablon861hdzika-jablon861jdzika-jablon861lldzika-jablon861m

Pudełko z kulą

I jeszcze jedne „domek”, czyli pudełko z kulką :) Genialna pomoc edukacyjna dla dziecka, które zaczyna rozumieć, że przedmiot znikający z oczu jest trwały, co może się przydarzać już koło 6-9 miesiąca. Z tej pomocy skorzysta w pełni siedzące dziecko, które doskonali koordynację oko-ręka i ćwiczy myślenie logiczne. Znalazłam ten pomysł na jakiejś włoskiej stronie związanej z Montessori, postanowiłam od razu skorzystać i zrobić zabawkę. Trochę musiała zaczekać na odpowiedni moment, aż moje dziecko pokazało swoją pełną gotowość.

dzika-jablon860u

Pudełko występuje w wersji z tacką oraz szufladą. W tej pomocy Montessori chodzi o eksplorowanie stałości przedmiotu. Do pudełka dziecko wrzuca piłkę przez otwór, a obiekt na chwilę znika, by zaraz ukazać się oczom dziecka. Taką zabawkę możemy zrobić z pudełka po butach, zasada Montessori jest zachowana, a oszczędność mega! W najlepszym wypadku nie wydamy ani złotówki, w najgorszym całość wyniesie nas parę złotych.

Maluch już rozumie, że mama znikająca w zabawie a-ku-ku!, pod chustką czy za poduszką, tak naprawdę wcale nie znika. Podobne dzieje się, gdy bawimy się zakrywając twarz dłońmi i ukazując buzię z powrotem zaskoczonemu i rozbawionemu dziecku. Jeszcze inną możliwość badania trwałości przedmiotu oferują popularne książeczki z okienkami, za którymi coś znika i znów się pojawia.

Poniżej instrukcja, która pomoże Wam wykonać pudełko z kulą krok po kroku.

dzika-jablon860rs

Rozcinamy część pudełka z jednej strony tak jak na zdjęciu.

dzika-jablon860s

Nie wyrzucamy pokrywki. Będzie ona naszą tacką, na której zamontujemy drugą część zabawki.

dzika-jablon860ss

Mamy tu 5 ścianek, przy czym w górnej, największej powierzchni, wycinamy otwór trochę większy od kuli. Jedna z bocznych ścianek jest podcięta tak, żeby mogła z niej swobodnie wylecieć kula.

dzika-jablon860sss

W ten sposób montujemy za pomocą gorącego kleju obie części.

dzika-jablon860t

My używamy naturalnej kuli z nielakierowanego drewna. Pod pokrywką trzeba jeszcze dokleić wąski pasek tektury, który uniesie tackę po stronie pudełka z otworem, czyli po prawej stronie na zdjęciu. Wówczas piłka wrzucona przez dziecko do środka, będzie swobodnie turlać się na tackę.

dzika-jablon860tu

Jakiś czas temu mała testowała także takie opcje. Pompony i zakrętki sensoryczne do wrzucania, czyli pudełko z kulą zmieniło się w prosty sorter :)

dzika-jablon860w dzika-jablon860ww

Zapraszam do odwiedzenia pozostałych uczestniczek projektu!

Dziecko na warsztat Namaluj mi Latorośle Borsuczkowo Schwytane chwile I&K w domowym zaciszu Jake, jeże nici i inne takie Animart - animacje z twojej bajki Tymoszko Dzwoneczkowa Karolowa mama Co robi Robcio Dzika Jabłoń Gugusiowo Cały świat Karli Elena po polsku Sopelkowo Igranie z Tosią Świat Tomskiego Ina i Sewa On ona i dzieciaki Czytoczary Kreatywnie z dzieciakami Kreatywna dżungla Mama Aga sztuka i dzieciaki Więc bawmy się My home and heart Myshowelove Słowo mamy Kusiatka Zakręcony Belfer Kreatywna mama Kreatywnym Okiem Pomysłowe Smyki Kreatywnie w domu Kinderki Worldschool Explorers Nasza szkoła domowa Jej cały świat Nasza przygoda DIY
Reklama

27 myśli w temacie “Domek i domek / Dziecko na warsztat 4

  • dzikajablon 26 września, 2016 / 9:17 pm

   Może wystarczy inaczej podać chłopakom? wysokościowiec? piętrowy garaż? miasto wykute w górach? i może się wkręcą :))))

 1. Toczka 26 września, 2016 / 9:57 pm

  Muzeum Domków dla Lalek <3 Zdaje się, że powstało niedawno o ile pamiętam (chyba w Przygodach z książką o nim pisałam :D ) i musimy przy najbliższej okazji je odwiedzić! Pięknie tam.
  A Wasze domki przecudnej urody są, lokatorzy noskowi podejrzewam niezwykle kontenci z nowego lokum :) Natomiast pudełko z kulką to był mój pierwszy projekt, który zrobiłam tuż przed powstaniem bloga :D

  • dzikajablon 26 września, 2016 / 10:46 pm

   Projekt Domek będzie zapewne się rozrastał. Pudełko się transformuje raz na jakiś czas :) Widzę więc, że masz parę sentymentów w związku z tym wpisem. Dziękujemy, Paulina, za dobre słowa :)))

 2. karolowamama 27 września, 2016 / 5:40 am

  Pięknie wam wyszło. Uwielbiam kartonowe domki, zamki…samy też tworzymy.

  • dzikajablon 27 września, 2016 / 7:58 am

   u nas, mam wrażenie, to też jakiś niekończący się przez lata wątek :) O, zamek, TAK! zbudowałabym :)

 3. Zwykła Matka 27 września, 2016 / 6:41 am

  Fantastyczny choc u nas bardziej by się sprawdził garaż dla aut niż domek dla lalek, mimo, że mam córke :)

  • dzikajablon 27 września, 2016 / 7:59 am

   no to fane jest, co komu w duszy gra. Moja córka nie bawi się lalkami, ale lubi konstruować, no i ma te swoje Noski, ostatnio hit ;-)

 4. Magda Kus 27 września, 2016 / 6:47 am

  <3 Cudownie i magicznie :)
  Pomysł dla maleństwa też super, widziałam tą zabawkę w bajońskich cenach w necie :)

  • dzikajablon 27 września, 2016 / 8:01 am

   I ta cena działa jak zimny prysznic w przypadku wielu pomocy Montessori, więc jak zobaczyłam, że da się z tektury, to nie zastanawiałam się ani chwili :)

 5. InaiSewa 27 września, 2016 / 8:02 am

  Piekny.
  Ja w dziecinstwie robilam. :-)
  Teraz mam synka, ale i on by sie ucieszyl z domku – takiego ,,chlopiecego” ascetycznego ;-)

 6. Anna R.(Pomysłowe Smyki) 28 września, 2016 / 10:52 am

  Magicznie u Was <3 Zarówno wycieczka do 'Muzeum Domków dla Lalek', jak i Wasz bajkowy domek! Cudowny – bardzo mi się podoba :D

 7. Nela 29 września, 2016 / 9:57 am

  Chichocę sobie po cichu. Lubię jak te tematy orbitują wokół siebie. Tyle czaru w odmiennym ich sposobie realizacji. Wasz domek bardzo autorski i designerski:) Uwielbiam detale z domków dla lalek, chociaż sama nigdy nie miałem podobnego – układałyśmy z siostrą ‚pokoje’ na podłodze. Polecam Muzeum Zabawek w Karpaczu:)
  Teraz opracowuję domek, ale z innej baśni (dlatego chichocę), zapraszam niedługo;) I jeszcze słowo do postu z ostatnich „Przygód…”: Znów mnie zabajarzyłaś:):):)

  • dzikajablon 29 września, 2016 / 8:11 pm

   Ja też układałam na podłodze, całe mieszkania i domy :) Raz tylko trafiła się otwarta szafka z półką, tworząca jakby parter i piętro domku, no, sama się prosiła, żeby stać się domkiem, to transformacja zadziałała na dłuuużej. Z siostrą robiłyśmy tapety, mebelki, książki.
   Karpacz trochę daleko, ale może kiedyś? ;-)
   Chętnie do Was zajrzę, nie tylko z powodu Domku. Bajarka, jak się domyślasz, u nas rządzi :) <2

 8. Joanna Siwiec 29 września, 2016 / 5:26 pm

  Nie miałam pojęcia o istnieniu muzeum domków dla lalek. Juz planuję wyprawę. Na pewno nas zainspiruje do stworzenia kolejnego domku dla lalek.

  • dzikajablon 29 września, 2016 / 8:08 pm

   Ja też do niedawna nie wiedziałam, koleżanka wybrała się z córką i pochwaliły. O, jak zrobicie Wasz domek, to, znając życie, będzie czadowy!

 9. Ania 29 września, 2016 / 5:55 pm

  Muzeum dla lalek strasznie kusi… musze poszukać cos podobnego koło siebie, może będzie. Wasz domek cudnie się prezentuje i te detale uuuu BRAWO

  • dzikajablon 29 września, 2016 / 8:09 pm

   Dziękujemy, fajna była zabawa, ale jeszcze nie wszystko wykończyłyśmy :)))

 10. kreatyna dżungla 30 września, 2016 / 7:40 pm

  Też mieliśmy kiedyś taki domek dla maluch.Super sprawa :D Wasz domek dla lalek jest śliczny <3

  • dzikajablon 30 września, 2016 / 10:36 pm

   Hej, dziękujemy :))))) Urządzanie w toku, córka jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa.

 11. ilapop 18 października, 2016 / 8:20 am

  Rewelacja! I domek i pudełko z dziurą. genialne <3

  • dzikajablon 18 października, 2016 / 12:51 pm

   Fajnie, że Ci się podoba. Ilonka, Ty wiesz, że my kochamy tekturę :)

   • ilapop 21 października, 2016 / 10:36 pm

    Wiem wiem :D i świetnie wam to wychodzi!

 12. gugusiowakraina 29 października, 2016 / 8:19 am

  OH jaki domek… Pamiętam z dzieciństwa jak miałam podobny :) no i oczywiście od razu moje myśli przeszły na poziom „extreme” i córki by się chciało :)

  • dzikajablon 29 października, 2016 / 10:32 am

   Pięknie! :) To zrób dla siebie, dla samej radości <3

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s